FANDOM


We're doomed…

C-3PO zachwalający grę „Doom”.

C3PO2

C-3PO (po prawej) ze swoim magazynem części zamiennych

C-3PO, zwany także Threepio, Ce Trzy Pe O lub Złotą Pałą, to sławny polityk i działacz społeczny. Prezydent Nowej Republiki, a wcześniej minister spraw zagranicznych rebelii. Właściciel Luke'a Skywalkera i Lei Organy. W życiu prywatnym konstruktor pralek.

Biografia Edytuj

Żywot na Tatooine Edytuj

C-3PO urodził się na Tatooine tak dawno, że najstarsi górale tego już nie pamiętają, jako pierworodny syn Shmi Skywalker, miejscowej niewolnicy. Nie mając środków na wychowanie syna, Shmi była zmuszona zostawić go na środku pustyni na pewną śmierć. Nikt nie wie, jak C-3PO przeżył następne lata – krążyły pogłoski, że odnalazła go i wzięła pod opiekę tajemnicza organizacja Jawów, zwana JMWWD. Nie wiadomo wprawdzie, po co i jak Jawowie mieliby go ochronić; faktem jednak jest, że życie na pustyni nie pozostało bez wpływu na życie C-3PO.

Pewnego dnia, gdy Jawowie zapuścili się zbyt głęboko na terytorium Fremenów, by skraść ich wodę, zostali prawdopodobnie przyłapani. C-3PO został schwytany i jako przestroga obdarty ze skóry. Nie mając warstwy izolacyjnej chroniącej go przed żarem słońc, musiał owijać się kablem, ażeby zapewnić integralność swoim organom wewnętrznym. Opuściwszy Jawów, trafił w końcu do Mos Espy, gdzie jak słyszał, mieszkała teraz jego matka. Nieźle się jej zresztą powodziła – znalazła bogatego „sponsora” o imieniu Watto, prawdopodobnego ojca jej drugiego dziecka, Anakina Skywalkera. Pewnego dnia młodszy brat znalazł C-3PO na śmietniku, gdzie żył jako kloszard. Wzruszywszy się losem nieszczęśnika, zabrał go do domu i ukrył w swoim pokoju. Shmi nigdy się nie dowiedziała, że C-3PO jest jej dzieckiem, jako że ten skutecznie udawał dopiero co zbudowanego droida z zanikiem pamięci. Wkrótce potem Anakin został siłą wcielony do Zakonu Jedi i Shmi została sama z droidem, który dotrzymywał jej towarzystwa. I tak C-3PO mieszkał w Mos Espie, ukrywając własną tożsamość. Pewnego dnia znany potentat żywnościowy Cliegg Lars zakochał się w Shmi i porwał ją od Watto, ukrywając na swojej farmie wilgoci. Tam też zmuszał ją do okropnych rzeczy, a C-3PO, pragnący podświadomie zemścić się na matce za dawne porzucenie, nie reagował. Cliegg zresztą sponsorował mu okrywające ciało srebrne powłoki, które ukryły wstydliwe kable i pozwoliły mu choć trochę przypominać człowieka. Shmi znosiła męki przez niemal dziesięć lat, aż w końcu, odciąwszy patologicznemu mężowi nogę, uciekła do żyjących na pustyni Tuskenów. Los sprawił, że parę dni później Cliegga odwiedził Anakin Skywalker szukający zaginionej matki. Farmer zełgał coś o porwaniu przez Tuskenów, a syn natychmiast poleciał po matkę. Jednak nie zdążył – obrażenia zadane przez Cliegga były zbyt poważne i nawet tuskeńscy medycy nie byli w stanie uratować kobiety, która skonała w ramionach Anakina, nie zdążywszy mu powiedzieć nic więcej prócz tego, że nie jest wyszkolony na maxa. Wściekły Skywalker wyrżnął Tuskenów, włączając tryb Dark Side, i zawiózł ciało matki z powrotem na farmę, gdzie ją pochował. Obecny na pogrzebie C-3PO zdał sobie sprawę, że teraz Anakin jest jedyną rodziną, jaką jeszcze ma, więc odleciał razem z nim z Tatooine.

W służbie Jedi Edytuj

C3PO

– Co dziś robimy, Artoo?
– To samo, co zwykle, Threepio. Będziemy opanowywać galaktykę!

Dalsze losy C-3PO toczyły się według prostego schematu. Anakin mianował go tak politycznym instruktorem swojej nieśmiałej towarzyszki Padme Amidali, zapowiadającej się na niezłą partię jak dla przyszłego wybrańca. C-3PO nie mógł odmówić swojemu bratu, który przecież zawsze był dla niego dobry, więc robił, co do niego należało. Padme na szczęście okazała się pojętną uczennicą, czego skutkiem był rychły ślub z Anakinem, uwieńczony stworzeniem bliźniaczych replik. Dodatkowo Padme otrzymała stanowisko senatora w Senacie, za co podziękowała C-3PO ofiarowaniem mu złotych powłok na ciało, mając nadzieję, że ktoś go szybko ukradnie. Tu trzeba wyjaśnić, iż Padme była homofobem. Po paru latach okazało się, że Anakin zwariował od świadomości, że nie jest wyszkolony na maksa, i rzucił się do lawy na Mustafar. Padme tymczasem zmarła w roku 19 BBY na jednostkę chorobową znaną jako strata woli życia, przedtem urodziwszy bliźniaki: Luke'a i Leię. C-3PO chcąc nie chcąc musiał zaopiekować się bratankami, ale że brzydziła go sama idea zmieniania pieluch, postanowił znaleźć kogoś, kto by go wyręczył Tak też dzięki sprawnej manipulacji Leię zaadoptował Bail Organa, a Luke'a Owen Lars, flegmatyczny syn Cliegga. W tym samym czasie C-3PO został także mianowany dowódcą statku Tantive IV w służbie Alderaanu, którą to funkcję pełnił przez następne 19 lat.

Znajomość z R2-D2 Edytuj

Dzięki dobrej pensji i oszczędnościom Threepio dokonywał w sobie kolejnych modyfikacji, pomagających mu zmagać się z bólem po utracie skóry. Jednak większe uzależnienie od maszyn powodowało, że potrzebował stałego magazynu narzędzi i serwisanta, który zawsze byłby obok niego. Idealnym kandydatem wydawał się R2-D2, droid, z którym Threepio współpracował już od czasów odlotu z Tatooine, a który był niegdyś własnością jego brata. Zapobiegliwy C-3PO przerobił go więc na ruchomą skrzynkę z częściami zamiennymi i skopiował do Artoo własny mózg jako swoisty backup. Przez to gdziekolwiek był teraz R2-D2, był tam też C-3PO, i na odwrót. Duet okazał się być wyjątkowo sprawny, więc aż do 0 BBY Tantive IV cało wychodziła z każdej opresji. Jednak wtedy okręt trafił na Dartha Vadera, czyli dawnego Anakina Skywalkera, który przeszedł podobną metamorfozę jak jego starszy brat. Spanikowany, ale i zafascynowany C-3PO, obawiający się wpływów krewniaka i jego zamiłowania do destrukcji, uciekł wraz z Artoo ze statku, zostawiając nań Leię Organę, by ojciec mógł ją wziąć w swoje szpony. Złośliwy los sprawił, że C-3PO znalazł się z powrotem na Tatooine i znów trafił w szpony Jawów. Odnowiwszy stare kontakty, prędko zmanipulował ich tak, by dostarczyli go do Luke'a i Owena. Tam też C-3PO postanowił wykorzystać chłopaka do zabicia Vadera, co po wielu przygodach nastąpiło cztery lata później.

Przywódca Nowej Republiki Edytuj

Po zwycięstwie rebelii i stworzeniu Nowej Republiki C-3PO postanowił oddać się karierze politycznej. Jego bratanek i bratanica wyrośli na znaczące persony w galaktyce, więc mogli mu się znacząco przysłużyć. Luke stał na czele szwadronów śmierci – Zakonu Jedi – a Leia miała decydujący wpływ na Mon Mothmę, pierwszą prezydent Nowej Republiki. W końcu C-3PO, kroczący krok za krokiem w ślady Lei, namówił ją, by otruła Mon Mothmę, co skutecznie wymusiło jej odejście z funkcji politycznej. Schedę przejęła po niej Leia, lecz nie na długo. C-3PO podjął odpowiednie kroki, by Leia bardziej była skupiona na obijaniu się po galaktyce wraz z mężem i ratowaniem własnych dzieci niż rządami, które de facto przejął C-3PO. Mianowany prezydentem, robił wszystko, by umocnić swoją pozycję. Gdy w końcu na horyzoncie pojawił się jego poważny konkurent, Borsk Fey'la, C-3PO uznał, że jedyną szansą jest powtórzenie manewru Palpatine'a, czyli wciągnięcie Nowej Republiki w wojnę. Wymagające silnego kierownictwa państwo odsunęłoby wtedy wizję wyborów w nieokreśloną przyszłość. Dlatego też C-3PO zaprosił do galaktyki Yuuzhan Vongów, którzy mieli dać się pokonać w określonym momencie w zamian za latającą planetę. Jednak coś poszło nie tak i Yuuzhanie zaczęli mieć chrapkę na całą galaktykę, podbijając ją praktycznie bez trudu. Spanikowany C-3PO, wiedząc, że bez jego rozkazu Yuuzhanie nie zatrzymają się, postanowił ustąpić i usunął się w cień. Od tej pory jego rola w galaktyce robiła się coraz bardziej marginalna, aż w końcu słuch po nim zaginął. Jeden z tropów prowadzi na Ziemię, gdzie miał przyłączyć się do partii politycznej PO. Prawdopodobne zatem jest to, iż przydomek PO nadano robotowi C-3 dopiero później.

W innych językach
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.