FANDOM


302px-Pissedraana

Raana Tey - oaza spokoju i harmonii

Raana Tey - to Mistrzyni Jedi rasy Togruta (choć sama uważała się za Twi'leka), żyjąca w okresie Starej Republiki. Znana była z niesłychanego spokoju, opanowania i pogody ducha, jaką nie mógł poszczycić się żaden inny Jedi.

PadawankaEdytuj

W wieku 2 miesięcy Raana została oddana pod opiekę Zakonowi Jedi, gdzie za pomocą żelazka, kabla i tłuczka do mięsa wpajano jej zasady posługiwania się Mocą. Kiedy skończyła 6 lat, została Padawanką Kryndy Draay, której serdecznie nie znosiła. Togrutanka w tajemnicy przed mistrzynią w dużych ilościach spożywała Skittlesy, zapewniające jej spokój ducha i pogodną minę. W końcu przyszedł czas na końcowy sprawdzian umiejętności. Krynda Draay wyzwała Tey na pojedynek. Walka była zacięta, lecz ostatecznie wygrała mistrzyni, po czym oświadczyła, że Raana musi jeszcze raz przejść szkolenie. Na wieść o tym, Togrutanka dostała szału. Rzuciła w nią paczką Skittlesów, jednakże niefortunnie spudłowała, przez co paczka trafiła ogrodnika Kryndy, Haazena, na skutek czego stracił on większą część swojego ciała. Zaszokowana Krynda ugięła się przed Mocą Raany i dała jej certyfikat ukończenia szkolenia, a ta natychmiast wybyła z nim na Taris.

Rycerz JediEdytuj

Masakra

Raana w Klubie Zielonych Ostrzy

Podczas pobytu na Taris Raana odkryła w sobie niezwykłe umiejętności. Jedną z nich była zdolność przewidywania przyszłości, a konkretnie czasu promocji w okolicznych sklepach z ubraniami. Tey powiadomiła o tym swoich przyjaciół z Akademii - a czworo z nich przyjechało na Taris, by czerpać profity z tego talentu. Jednak lata leciały i nie mogła już udźwignąć tyle ubrań co kiedyś - wzięła więc sobie Padawankę, dzięki czemu nareszcie mogła się na kimś wyżyć. (Nie)szczęśliwcem okazała się Falleenka Kamlin. Tey po dwóch dniach znudziło się szkolenie Padawanki, która co gorsza miała lepsze oko do ciuchów niż ona, wstąpiła więc do Klubu Zielonych Ostrzy, założonego przez jej tarisiańskich przyjaciół Jedi, wizjonerów zakupowych. Przywódca organizacji, Mistrz Lucien również rozsierdzony pętającymi się im między półkami uczniami, zaproponował zabicie wszystkich Padawanów w Akademii (a było ich aż pięcioro!). Tak też się stało. Pod pretekstem podarowania kart kredytowych bez limitu Mistrzowie wezwali uczniów do wielkiej sali i... wykonali swą powinność, rachu ciachu i po strachu. Jednak jeden uczeń nie dał się zwieść.

W pogoni za ZaynemEdytuj

Okazało się, że ostatni z uczniów, Zayne Carrick, dzięki znajomości ze znanym oszustem Gryphem zdobył sekret wynoszenia ubrań z butików z pominięciem elektronicznej bramki. Raana poprzysięgła sobie wydobycie tego sekretu, więc ruszyła w forpoczcie pozostałych mistrzów w pogoni za Padawanem. Jednakże ponieważ Zayne w każdym kolejnym komiksie całkowicie zmieniał wygląd, miała spore problemy z jego rozpoznaniem, aż do chwili gdy gryzoń podłożył jej na Taris bombę do torebki, co zdecydowanie rozjaśniło jej umysł, a także połowę dzielnicy.

CiekawostkiEdytuj

  • Raana była założycielką znanego kabaretu "TEY"
  • Niewiele osób wie, że Raana faktycznie nazywała się "Ranna Tey", ze względu na traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, które pozostawiły na jej ciele i duszy wiele ran. Raana jest typowym chochlikiem w pisowni, spowodowanym tym, iż w tamtych czasach sekretarze w urzędach Jedi byli niedosłyszący lub całkiem głusi, gdyż, z powody często awanturujących się zarówno przełożonych jak i interesantów, musieli opanować sztukę wyciszania się, która po dłuższym czasie stawała się permanentna.